top of page

להיכנס עם הראש במשקוף? דלתות פנים בדירת קבלן

אז כשאתם על אדיי הדלק האחרונים במה שחשבתם שהוא התקציב הכללי שלכם להשקעה בדירה פתאום נדחפת עז חדשה בצורת דלתות פנים, את האמת מתי פעם אחרונה חשבתם שתשימו כסף על דלת פנים בבית שלכם?

דירת קבלן דירות פנים
דלתות פנים דירת קבלן

במפרט הסטנדרט תקבלו (שוב תלויי בעד כמה הפרויקט יוקרתי), דלתות פנים בסיסיות במספר גוונים מוגבל – לרוב שלושה עד שישה גוונים ,מוכן להתערב איתכם שאילו לא הצבעים שאתם באמת חפצים לדירת החלומות שלכם.

התחרות בשוק הדלתות גדולה ופערי המחירים גדולים. כדאי לברר את המחירים אצל המתחרים לפני שאתם מגיעים לספק הדלתות של הפרויקט. כל שינוי שתרצו לבצע בדלת הפנים שלכם (שינוי צבע או בחירת חומר אחר ממנו עשויה הדלת) כמו בשאר הפריטים בדירה ואתם עוברים למערך שדרוגים.


דלת פנים משודרגת בקרב הספקים המובילים נעה בטווח המחירים של 1,800 עד 3,000 שח ואף יותר, אז קודם כל לדעת שהשוק מפוצץ בחברות דלתות.

עשו סקר שוק יסודי לימדו מה ההבדל בין דלת לחדרי ילדים לבין דלת לחדר רטוב? באילו מקרים תצטרכו להתקין את הדלת עם 3 צירים ,וכו'.


מתי פעם אחרונה שאלתם את עצמכם מאיזה חומר עשויה הדלת שלכם בחדר השינה?


ברכישת דירת קבלן כדאי לשאול ממה ייצרו את הדלתות שאתם מקבלים:

מילוי כוורת: דלת זולה, מגיעה במידת דחיסות שונה , היא לא באמת מבודדת לא מבחינה תרמית ולא מבחינת רעש.

מילוי פלקסבורד: מילוי זה מכונה גם מילוי ‘אוקל’. מדובר בשבבי עץ דחוסים, שהיתרון שלהם הוא בידוד טוב של רעשים. החיסרון היחיד הוא שיש צורך בהתקנה של שלושה צירים (במקום שניים),

פוליאוריתן מוקצף: הזרקה אל תוך הדלת, היתרון הגדול שלו הוא מבודד רעשים ,חום וקור. תתעקשו לראות חתך של הדלת ולקבל מפרט טכני בו החברה מתחייבת על מילוי של 100 אחוז פוליאוריתן.חשוב מאוד להתאים דלתות לחדרים ספציפיים.

חדר רחצה, למשל, מצריך דלת שתהיה עמידה בפני נזקי הלחות והמים. במקרים אלו, לא כדאי יהיה להתפשר על דלת העשויה מ-MDF.

בידוד מפני רעש?

בחדרי שינה או חדרי עבודה, השיקול העיקרי הוא בידוד של רעש.


ציפוי: הגרסה הזולה יותר היא הציפוי לדלת ולא הצביעה שלה. אחד הציפויים הזולים הוא למינטו, סוג הציפוי השני הוא מעין טפט דק בעובי של כ-2 מ”מ, אשר עשוי מהחומר מלמין. ציפוי זה לרוב נמצא על גבי דלתות ‘MDF אל תתבלבלו בשל המראה, שלעיתים יכול לבלבל ולהיראות כמו ציפוי פורמייקה. מדובר בדלת זולה יחסית, שאינה עמידה בפני מים.

סוג צביעה נפוץ בעולם דלתות הפנים הוא צביעה אלקטרו סטטית. מדובר בצביעה ברמת גימור יותר גבוהה (הנהוגה בדלתות כניסה לבית ובדלתות של כלי רכב), מה שהופך אותה ליקרה יותר אך גם לעמידה יותר לאורך זמן הצבע עמיד יותר מפני מכות ושריטות.


מה צריך לבדוק כשהדלתות שחלמתם עליהם הותקנו בדירת החלומות שלכם?


קילופים בציפוי

התקינו לכם את הדלתות ובדרך “שפשפו” קיר ,כן גם הדלת יכולה להתקלף, שימו לב, דגש בחלק התחתון של הדלת.


פילוס לקוי

כאשר אתם עורכים בדק בית( מפנה אתכם לפוסט פרוטוקול מסירה) חשוב שהמהנדס יבדוק את דלתות הפנים. כבר נתקלתי ב פילוס לקוי. מה זה אומר בשפה פשוטה? הדלת המשקוף חייבים להתקין באופן מפולס הן אנכית והן אופקית. כאשר המשקוף אינו מפולס הדלת אינה נסגרת, נשמע מצחיק, בכל זאת דירה חדשה אבל זה קורה.


חוסר דיוק

דלתות קצרות שגובהן נמוך משני מטרים נטו. לעיתים תגלו דלתות פנים שרחוקות מפני הריצוף בצורה לא תקינה, אל תהססו לבדוק את כל סגירת ופתיחת הדלתות בבית, בידקו את גובהן.


דלתות המעוגנות בצורה לא תקינה

דלתות לא מחוזקות אינן ליקויי בניה אך מהוות מפגע ולכן יש לשים לב אליהן בפרוטוקול המסירה.

דלתות שאינן מחוברות היטב לקירות, עלולות להיעקר ממקומן, לא לוותר בבדיקת פרוטוקול המסירה לבדוק את הדלתות והמשקופים


דלתות פנים חוסמות

נשמע מצחיק, אבל גם את זה ראיתי, הדלת נתקעת בכיור, או באסלה ולא ניתן לפתוח אותה עד הסוף, שימו לב.


מה חשוב לערוך בפרוטוקול מסירה?


בעת מסירת הדירה, מתכנסים הרוכשים ונציג הקבלן לעריכת וחתימת מסמך שנקרא “פרוטוקול מסירה”. מסמך זה הוא ההזדמנות החשובה ביותר של הרוכש לציין בפני הקבלן מהם הבעיות אותן הוא רואה בדירה בעצמו.


המטרה של הפרוטוקול הוא לציין את כל הליקויים אותם מזהה הקונה בעיניו במסגרת הפרוטוקול, והיזם יפעל לתיקון שלהם.

ליקויים מהותיים ומשמעותיים (נזילה, סדק משמעותי וכד’) אשר מקשים או לא מאפשרים מחייה בדירה, יש לדרוש מהקבלן לתקן באופן מידי ומהיר .


אם קיימים ליקויים שלא מאפשרים מגורים בדירה – יש לעדכן קבלן במייל ולשמור תכתובות.


שיעורי בית ,במהלך קבלת הדירה וודאו כי הדירה הושלמה ונמסרה בהתאם לקבוע לחוק: חוק המכר קובע כי ליקויי בניה הנם “אי התאמה” בין הקיים בדירה לבין: התקנים ותקנות הבניה, המפרט הטכני ותכניות הדירה. תקנות המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות) (דרכי הוכחה בדבר השלמת בנייתה של דירה ומסירת חזקה בדירה), התשפ”א-2021.bottom of page